In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Dwa termity postanowiły zjeść stary, drewniany płot. Płot ów składa się z sztachet, których wysokości niekoniecznie są jednakowe. Termity pożarły już część z nich, ale stwierdziły, że warto tę pracę urozmaicić. Zdecydowały zagrać w grę i jeść na przemian po jednej sztachecie. Termit w przypadającej na niego kolejce może wybrać do zjedzenia tylko taką sztachetę, która sąsiaduje z jakąś wcześniej pożartą sztachetą. Wiedząc, że każdy z termitów tak wybiera sztachety, by w ciągu całej gry suma wysokości zjedzonych przez niego sztachet była jak największa, oblicz, ile drewna przypadnie każdemu z nich w udziale.
W pierwszym wierszu standardowego wejścia znajduje się liczba całkowita (), określająca liczbę sztachet w płocie. Drugi wiersz zawiera ciąg liczb całkowitych (), opisujących wysokości kolejnych sztachet, przy czym oznacza zjedzoną sztachetę. Sztacheta o numerze (dla ) sąsiaduje ze sztachetami o numerach oraz , sztacheta o numerze sąsiaduje tylko ze sztachetą o numerze , a sztacheta o numerze tylko ze sztachetą o numerze . Co najmniej jedna z liczb na wejściu będzie równa zeru.
W pierwszym i jedynym wierszu standardowego wyjścia należy wypisać dwie liczby całkowite. Pierwsza z nich określa sumę wysokości sztachet, którymi pożywi się termit rozpoczynający rozgrywkę, zaś druga, ile drewna przypadnie jego przeciwnikowi.
Dla danych wejściowych:
8 1 2 0 3 7 4 0 9
poprawną odpowiedzią jest:
17 9
Wyjaśnienie do przykładu: Płot składał się z 8 sztachet, z których 2 już są zjedzone. Pierwszy termit w pierwszym ruchu może wybrać sztachety o wysokościach 2, 3, 4 lub 9. W trakcie optymalnej rozgrywki jedzone będą kolejno sztachety o wysokościach 9, 2, 1, 4, 7 i 3.
Autor zadania: Tomasz Idziaszek.